10. 7. 2011

Review - Eon: Znovuzrození dračího oka

Autor: Alison Goodman
Název: EON: Znovuzrození dračího oka
Originální název: EON: Deagoneye Reborn
Série: Eon (1. díl)
Nakladatelství: Jota


Anotace: Dvanáctiletý Eon prochází už několik let intenzivním výcvikem v šermu a magii, má však nebezpečné tajemství. Ve skutečnosti je to Eona, šestnáctiletá dívka studující v přestrojení, aby se mohla stát Dračím okem, učedníkem draků štěstěny. Když začne hrozit, že tajemství vyjde na světlo, octne se dívka uprostřed vražedného boje o císařský trůn a musí najít sílu k boji o vlastní život.


Stručný děj
Šestnáctiletá Eona byla otrokyní a solné farmě.. kdyby tam zůstala, určitě by ji neminula smrt. Měla obrovské štěstí, když ji díky jejímu nadání vidět draky z farmy vysvobodil Heuris Brannon. Stal se jejím mistrem, zlepšoval její tělesné i duševní schopnosti.. Proč? Musí se stát dračím okem.. Krysím dračím okem, aby drakovi mohla po 12 let propůjčovat svoji sílu. Ale Eona už není Eona.. Dračí oko nemůže být dívka, to je něco neslýchaného. Ze šestnáctileté Eony se rázem stává dvanáctiletý Eon.. Nastává den D. Eon s dalšími 11 učni musí předstoupit a čekat, zda koho si Krysí drak vybere..
Draci, Čína a Japonsko
Autorka vytvořila fiktivní svět, kde draci zastávají nejvyšší moc. Drak. Můžete si představit krvelačnou bestii v EONovi ale mají draci hlavně duševní sílu. Dračím okem se nemůže stát jen tak někdo. Učni musí tvrdě trénovat, aby dokázali správně používat svojí energii - hua. Knížka je inspirována kulturou dálného výchou - Čínou a Japonskem.
Postavy
Eon/Eona- jeho život je velmi těžký, když vezmeme v úvahu pár věcí. Postižení - Eon/Eona má vážně postiženou kyčel, toto zranění mu velmi znesnadňuje život a pohyb. A další důvod, je dívka. Musí se velmi snažit a musí být velmi opatrný, musí se kontrolovat aby nikdo nepoznal, kdo ve skutečnosti je. Ještě že má svého mistra Brannona. Byl dračí oko a jeho zdraví je teď velmi chatrné, přece jenom, zásoboval svou energií svého draka celých 12 let. Současný ascendentní drak je - Krysí drak - jehož dračím okem je pan Ido. Ten touží po ovládnutí celou dračí rady, podporuje bratra císaře, který vládne armádě a chce se dostat na jeho místo. Velmi jsem si oblíbila strážce Ryka, paní Delu a Rillu.. přece jenom, kde by bez nich náš hrdina byl? 
Konečné shrnutí a zhodnocení
Když jsem začala číst, knížka mně ohromně bavila, potom se to začalo trošku zhoršovat, i když to je docela zvláštní, ale v půlce knížky dostala grády. Vždy se stalo něco, co mě dokonale překvapilo. Bylo krásné sledovat, jak se mění povaha Eona/Eony. Nad knížkou se musíte i zamyslet, abyste pochopili, jak správně to funguje.. u draků, u učňů i u císařského dvora.
Pokud budete číst knížku v originále, následující chyby si nebudete moci všimnout. V českém překladu však překladatel několikrát prozradil Eonino tajemství, když ona sama mluvila v ženském rodě.
Knížka mně celkově opravdu bavila a určitě si přečtu i druhý díl (Eona: poslední dračí oko). Určitě neprohloupíte, když si knížku pořídíte a přečtete. Knížku tedy celkově hodnotím velmi kladně a ode mně dostává krásných

4/5 
-zdroj anotace: bux.cz
-zdroj obrázků: deviantart.com; weheartit.com
-děkuji nakladatelství JOTA za poskytnutí recenzního výtisku, knížku si můžete objednat na stránkách nakladatelství Jota

2 komentáře:

  1. Hm. Samé dobré knihy. Už si ich nestačím zapisovať :D

    OdpovědětVymazat
  2. Zaujímavé.. možno si ju raz kúpim. :)

    OdpovědětVymazat

Děkuji za Vaše komentáře! Každý mě potěší a vždy se snažím odpovídat.